Om oss

 AB Vingåkershem

Vingåkershem AB är det kommunala bostadsbolaget som har i uppdrag att erbjuda bra och prisvärda bostäder för alla kommuninvånare. Idag finns totalt 337  bostäder av olika karaktär i kommunen. Bolaget, som är ett allmännyttigt bostadsföretag, har som uppdrag att inom Vingåkers kommun förvärva fastigheter eller tomträtt för att på dem uppföra och förvalta bostadshus med tillhörande affärslägenheter och kollektiva anordningar.

Administration
Liselotte Skogh tel. 0151-193 14
liselotte.skogh@vingaker.se

Ekonomi
Ingela Erixon tel. 0151-193 65
ingela.erixon@vingaker.se

Fastighetsförvaltare
Charlotte Larsson tel. 0151-192 28
charlotte.larsson@vingaker.se

Fastighetsansvarig
Jonas Schyllberg tel. 0151-191 67
jonas.schyllberg@vingaker.se

Controller
Emelie Allo tel. 0151-191 54
emelie.allo@vingaker.se

VD
Lars Ingebrigtsen tel. 0151-191 44
lars.ingebrigtsen@vingaker.se

Vingåkers Kommunfastigheter AB

Vingåkers Kommunfastigheter AB har till uppdrag att inom Vingåkers kommun förvärva, äga, uppföra och förvalta fastigheter eller tomträtt för att på dem uppföra och förvalta byggnader för kommunal verksamhet och näringsverksamhet.

Fastighetsförvaltare
Fredrik Fundberg tel. 0151-191 46
fredrik.fundberg@vingaker.se

Arbetsledare lokalvård
Eva Fredriksson tel. 070-378 37 17
eva.fredriksson@vingaker.se

VD
Lars Ingebrigtsen tel. 0151-191 44
lars.ingebrigtsen@vingaker.se