Undersökningar och redovisning

För att få den information som krävs angående de skyddsavstånd som nämnts tidigare krävs olika typer av undersökningar. Det är lämpligt att i ett tidigt skede anlita en sakkunnig entreprenör eller konsult för att utföra dessa undersökningar. Vid komplicerade förhållanden, exempelvis om det finns risk att vattentäkt kan förorenas, kan miljöinspektör kräva att sådan sakkunnig anlitas.

Förhållanden på och runt fastigheten

När en avloppsanordning ska anläggas är valet av placering på fastigheten viktigt. Frågor som är av relevans är exempelvis:

  • Hur ser fastigheten ut? Var finns byggnader och vägar?
  • Hur ser markens lutning ut? Medför lutningen ett lämpligt fall eller behöver avloppsvattnet pumpas?
  • Var finns egna och andras vattentäkter? Finns det risk för att dessa förorenas? 
  • Hur stort är avståndet till ytvatten?

Markens egenskaper

Hur markens egenskaper ser ut påverkar i stor utsträckning vilken typ av anordning som kan anläggas. Det krävs därför en undersökning av denna i vilken följande frågor ska besvaras:

  • Vilket material består jorden av? Till exempel lera, sand eller grus.
  • På vilket djup ligger högsta grundvattennivå eller berggrund?

De metoder som används för att besvara frågorna är provgrop och jordprov.

Provgrop

En eller flera provgropar grävs för att ge en uppfattning om de naturliga förutsättningarna att infiltrera avloppsvattnet. Gropen grävs på den plats där anordningen (infiltrationen) planeras. Gropens djup ska vara minst två meter. Finner man berg eller grundvatten i provgropen ska nivån för detta antecknas.  Ska grundvattennivån kontrolleras måste provgropen först stå öppen en tid (minst två dygn) för att grundvattenytan ska hinna ställa sig på rätt nivå. Observera att detta ger nivån vid denna tidpunkt och att grundvattennivån ofta varierar under året, ibland med så mycket som två meter. Högsta förmodade grundvattennivå ska anges om möjligt. I vår del av landet är grundvattennivåerna vanligtvis som högst runt april, och lägst på sensommaren.

Jordprov

Om markmaterialet anses vara lämpligt för infiltration ska två jordprov tas på och under den nivå som infiltrationsytan beräknas hamna på. Provet ska tas av det material som är mest finkornigt, stenar större än två centimeter tas bort. Provet märks med provtagningsplats, provtagningsdjup samt datum och skickas för siktanalys till ett laboratorium. Viktigt är att laboratoriet även utför slamning av proven.  Alternativt görs ett perkolationstest av en VA-konsult/entreprenör. Om det är uppenbart att det inte är möjligt att infiltrera behövs inget jordprov, exempelvis i lermarker.


KONTAKTINFORMATION
Samhällsbyggnadsenheten - Miljöinspektörerna
Tfn: 0151-191 00 (Telefontid måndag-fredag 10.00-12.00)
E-post: This is a mailto link
uiqt|wB&{iupitt{j%yoovil{viuvlmvH%vqvoismz5{m{iupitt{j%yoovil{viuvlmvH%vqvoismz5{muiqt|wBswuu}vH%vqvoismz5{mswuu}vH%vqvoismz5{muiqt|wB%wmjjH%vqvoismz5{m%wmjjH%vqvoismz5{m