Landstinget Sörmland och länets nio kommuner föreslår gemensamt att hemsjukvård på primärvårdsnivå överförs från landstinget till kommunerna från 1 januari 2010. Uppdraget att utreda förutsättningarna för en kommunalisering av hemsjukvården kommer från landstings- och kommunstyrelserna. Ett förslag har lämnats till politikerna och beslut väntas i samtliga fullmäktige under hösten. Patienterna får enklare kontaktvägar eftersom de behöver ha kontakt med en vårdgivare istället för två.
I Sörmland utförs idag en stor del av sjukvård i hemmet av både landstinget och kommunerna. Undantaget är Katrineholm som redan har ansvaret för hemsjukvården. Att istället ha en huvudman skulle innebära flera förbättringar:
- enklare kontaktvägar för patienterna
- en organisation som snabbare kan svara på patientens behov
- smidigare samarbete för personalen och säkrare informationsöverföring
- ökad tillgänglighet till vård dygnet runt i hemmet
Cirka 3 000 personer i Sörmland beräknas ha hemsjukvård idag. De flesta är äldre personer med hemtjänst. Kommunens hemtjänstpersonal utför en del av hemsjukvården på delegering av landstinget. Att lägga om sår, ge medicin och insulin är vanliga insatser. Att det är två huvudmän gör det svårt för både brukare/patienter och personal att överblicka insatserna. Personal och kompetens behöver därför flyttas från landstinget till kommunerna för att få en sammanhållen hemsjukvård på primärvårdsnivå.
Om beslut tas kommer distriktssköterskor, arbetsterapeuter och sjukgymnaster som redan idag arbetar inom hemsjukvården att erbjudas tjänster i kommunerna. Enligt beräkningarna i förslaget är det cirka 87 distriktssjuksköterskor, 18 arbetsterapeuter och 10 sjukgymnaster som berörs. Landstinget behåller ansvaret för specialistsjukvård (läkarnivå) i hemmet.
Enligt förslaget ska ansvaret för sjukvård i hemmet inklusive hembesök för brukare/patienter från 18 år i ordinärt boende flyttas över från landsting till kommun. Det innebär ingen större förändring för brukarna/patienterna. Den som behöver sjukvård vänder sig till sin vårdcentral som vanligt. De personer som har hemsjukvård idag kommer att fortsätta med det som vanligt. Skillnaden blir lättare kontaktvägar eftersom man har en huvudman istället för två.
Kommunernas finansiering av hemsjukvården kommer att ske med skattemedel. Vid övertagandet görs en skatteväxling som innebär att kommunalskatten höjs och landstingsskatten sänks med samma belopp. Det blir ingen förändring i den totala summan för skattebetalaren.
Förslaget om kommunalisering av hemsjukvården har sedan 2008 arbetats fram i ett projekt där landstingets och kommunernas tjänstemän jobbat tillsammans. Förslaget är nu lämnat till politikerna. Under hösten 2009 följer avtalsförhandlingar mellan landstinget och respektive kommun om bland annat beräkningar för skatteväxlingen och detaljer kring tjänsterna. Beslut väntas i landstingsfullmäktige och alla nio kommunfullmäktige under hösten. I 13 län i Sverige har kommunalisering av hemsjukvården redan gjorts.
För mer information:
Dag Wallströmer
Socialchef, Vingåkers kommun
Tfn 0151 191 53
Ordföranden i den politiska styrgruppen i projektet om hemsjukvården:
Jörgen Danielsson
Finanslandstingsråd och ordförande i landstingsstyrelsen
Landstinget Sörmland
Tfn 0155 24 77 15
Monica Johansson
Kommunalråd
Katrineholms kommun
Tfn 0150 571 66